Jesteśmy z mężem w trudnej sytuacji finansowej. Pracowaliśmy na tzw. śmieciówkach i w kryzysie spowodowanym pandemią straciliśmy zatrudnienie. Nie mamy własnego mieszkania, do tej pory wynajmowaliśmy je, ale kończą nam się oszczędności i niedługo nie będzie nas stać na wynajem na wolnym rynku. Jakie mamy szanse na otrzymanie mieszkania komunalnego, które dalibyśmy radę opłacać?
Osobom, których nie stać na zakup lub wynajęcie mieszkania na tzw. wolnym rynku, a które nie mają faktycznie gdzie mieszkać, powinna pomagać gmina. Niestety, uzyskanie mieszkania komunalnego nie jest łatwe. Zazwyczaj gmina posiada mocno ograniczoną liczbę wolnych lokali, a kolejka oczekujących jest długa. Oczekiwanie na lokal komunalny to kwestia wielu lat.
Zasady przyznawania mieszkań z zasobów gminnych regulują uchwały poszczególnych miast/gmin. Aby otrzymać lokal komunalny lub socjalny, należy spełnić warunki określone w uchwale. Osoba, która chce ubiegać się o lokal z zasobów mieszkaniowych gminy, powinna dokładnie zapoznać się z uchwałą rady miasta/gminy na terenie której chce zamieszkiwać. Podstawą ubiegania się o taki typ lokalu jest niski dochód ma członka rodziny oraz fakt zamieszkiwania na terenie danej miasta/gminy. Gminy przyznają bowiem takie lokale tylko swoim mieszkańcom.
Po zapoznaniu się z treścią uchwały i sprawdzeniu warunków należy w urzędzie miasta/gminy złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu. Wzory tych wniosków w różnych miastach i gminach mogą się nieco od siebie różnić, dlatego też najlepiej uzyskać go bezpośrednio w urzędzie lub zwrócić się o niego pisemnie. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, to wnioskodawca zostanie umieszczony na liście oczekujących na najem lokalu. Podstawą do zamieszkiwania w takim lokalu jest umowa najmu zawarta na czas nieoznaczony lub oznaczony między najemcą a właściwym organem gminy.
Podstawa prawna: art. 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.