Galeria
Budynek na cudzej działce
Niekiedy po wielu latach od wzniesienia budynku okazuje się, że przy budowie przekroczona została granica z sąsiednią działką i że część budynku, a nawet jego całość, znajduje się na cudzym gruncie. Może to powodować konflikt z sąsiadem, dlatego warto sprawę uregulować od strony prawnej. Szansę na to daje art. 231 Kodeksu cywilnego.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
Długotrwała choroba pracownika może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyny długotrwałej nieobecności w pracy.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Celem przepisu przyznającego prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia jest dostarczanie środków utrzymania ubezpieczonemu, któremu choroba przeszkodziła w znalezieniu nowej pracy. W sytuacji, w której zainteresowany ma inne źródło dochodu (np. emeryturę, rentę, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek przedemerytalny, działalność gospodarczą), zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia, które ustało, nie przysługuje.
Warunki korzystania z czatu
Dzień dobry, informujemy, że warunkiem skorzystania z porady za pośrednictwem chatu jest: 1. Zamieszkiwanie na terenie woj. podlaskiego oraz 2. Ukończenie 60 roku życia lub bycie opiekunem osoby w wieku 60+ Jeśli chat nie jest aktywny, prosimy o podanie numeru...
Brak podstaw do żądania zachowku
Zachowek jest świadczeniem należnym członkom najbliższej rodziny zmarłego, który rozporządził za życia swoim majątkiem sporządzając testament lub przekazując go w darowiźnie z pominięciem lub uszczupleniem praw spadkobierców ustawowych. Do spadku wlicza się również darowizny, a więc osoby obdarowane muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty zachowku. Jeśli jednak nabyły majątek na podstawie innej umowy niż darowizna, np. umowy dożywocia, obowiązek zapłaty zachowku nie wchodzi w grę.
Podział majątku w wyroku orzekającym rozwód
W wyroku rozwodowym sąd jest zobowiązany orzec o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Może też na wniosek jednej ze stron orzec o podziale majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Orzeczenie lekarskie jak opinia biegłego
Decyzję w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej lub braku podstaw do jej stwierdzenia wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Przysługuje od niej odwołanie do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, którego decyzję można następnie zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Decyzja administracyjna w I instancji jest wydawana w oparciu o orzeczenie lekarza zatrudnionego w poradni chorób zawodowych wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, czyli w jednostce orzeczniczej I stopnia. Od tego orzeczenia przysługuje odwołanie do jednostki orzeczniczej II stopnia, którą jest właściwy instytut badawczy w dziedzinie medycyny pracy. Orzeczenia lekarskie są traktowane jak opinie biegłych i nie mogą być merytorycznie podważane w postępowaniu administracyjnym. Organy Inspekcji Sanitarnej są nimi związane.
Prawo do korzystania z mieszkania męża
Art. 28[1] Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje, że w przypadku, gdy jeden z małżonków ma prawo do mieszkania przysługuje, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Prawo to nie zależy od tego, czy między małżonkami panuje wspólność majątkowa, czy też rozdzielność. Nie ma też znaczenia, czy drugi małżonek posiada własne mieszkanie.
Odprawa rentowa po ustaniu stosunku pracy
Odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem przysługującym wszystkim pracownikom spełniającym warunki nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, jeżeli ich stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Wątpliwości związane z prawem do odprawy powstają wówczas, gdy przyznanie renty następuje po upływie pewnego czasu od rozwiązania umowy o pracę.
Potrącenie zaległych składek ubezpieczeniowych z emerytury lub renty
ZUS i KRUS mają prawo potrącać zaległe składki na ubezpieczenie społeczne rolników ze świadczeń przysługujących ubezpieczonemu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że konsekwencje zalegania z opłatą składek może też ponieść małżonek ubezpieczonego. Zaległości składkowe mogą być bowiem egzekwowane zarówno z majątku osobistego zobowiązanego do zapłaty, jak i z majątku wspólnego małżonków. Dotyczy to jedynie zaległości, które powstały w czasie trwania wspólności ustawowej, przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej.
If you’ve been thinking “I would like help in writing my book!” Then you’re not the only one. Many writers are embarrassed by the first draft they write, however this is exactly the point which is the best time to seek help. Writers who are the best must publish their writing online before seeing the results. There is no shame in failing in the sense that it can give us important lessons. You can https://urbanmatter.com/top-paper-writers-in-2022-for-any-academic-level-and-subject/ use the lesson to become a better instrument in writing.